Wzrost cen części samochodowych

ceny aut

Aktualnie cała branża motoryzacyjna boryka się z niemałymi problemami związanymi z ogólnoświatowym kryzysem. Przerwy w łańcuchu dostaw, problemy z dostępnością półprzewodników oraz problemy w fabrykach z racji na zakażenia koronawirusem to główne bolączki producentów oraz klientów w ostatnich kilkunastu miesiącach. Równocześnie jednak bogacą się na tym dystrybutorzy i producenci części do aut. Dlaczego tak się dzieje i dlaczego ceny części samochodowych nadal będą prawdopodobnie rosnąć?

Ludzie wolą naprawiać niż kupować

Aktualnie branża motoryzacyjna znajduje się w dość sporym dołku. Skutki pandemii koronawirusa odczuwają wszystkie branże, lecz przedsiębiorstwa produkujące samochody osobowe oraz dostawcze mają naprawdę ogromne problemy. Wspomniane wyżej trudności skutecznie torpedują wszystkie plany i cele, które firmy postawiły na następne miesiące. Z racji iż aut produkowanych jest aktualnie mniej, a popyt jest nadal tak samo wysoki, naturalną koleją rzeczy jest wzrost cen. Auta osobowe drożeją i dopóki sytuacja się nie unormuje niestety będą drożeć.

Z tego też względu zaobserwowano bardzo ciekawy trend. Właściciele aut, nie mogąc sobie pozwolić na kupno nowego samochodu, zwrócili się do warsztatów. Naprawa auta okazała się bowiem o wiele bardziej opłacalna, nawet jeżeli klient musiał samodzielnie zakupić części, które wymagają wymianie.

Większy popyt, większe ceny

Według danych wszelakich centrów analitycznych, w 2020 roku zaobserwowano wzrost rynku części samochodowych o pięć procent. Choć brak na ten moment danych za 2021 rok, eksperci rynkowi są przekonani, iż jest on jeszcze większy niż w 2020 roku. Wynika to z prostego faktu – do mechaników udało się więcej osób, a samochody po prostu opłaca się naprawiać.

ceny aut

Z racji na fakt, iż zapotrzebowanie na części wzrosło, dystrybutorzy sprytnie to rzecz jasna wykorzystali, systematycznie podnosząc ceny części, na które zapotrzebowanie jest aktualnie najwyższe. Sprawia to, że mimo wyższych kwot, jakie trzeba zapłacić za konkretne podzespoły, samochód nadal opłaca się raczej wyremontować niż kupić nowy, a to sprawia, że dystrybutorzy będą podnosili ceny jeszcze bardziej – do momentu, kiedy ceny mniej więcej zbalansują popyt na poszukiwane części.

Importowane części podrożały same w sobie

Nie warto jednak całej winy na wzrost cen zwalać na chciwych dystrybutorów, gdyż i oni mają mocne przesłanki ku temu, by podnosić ceny. W ostatnich miesiącach zwiększył się koszt importu podzespołów z odległych miejsc, na przykład z Ameryki czy Dalekiego Wschodu. Przez niedobory kontenerów naraz statkiem może popłynąć mniej rzeczy, a jeżeli już dotrą one do Europy, to w naszym rejonie firmy transportowe borykają się z niedoborami kierowców zawodowych, przez co cały proces transportu bardzo mocno zwolnił. Trzeba tu również wspomnieć o samej inflacji, która sama w sobie sprawia, że ceny rosną i będą rosnąć, dopóki ona nie zahamuje. Dopóki jednak sytuacja na świecie związana z pandemią koronawirusa nie ulegnie uspokojeniu, wzrost cen części w przypadku takich pojazdów, jak auta osobowe może nadal postępować.

5/5 - (1 vote)