Ile kosztuje przegląd ASO w markach premium?

przeglad samochodu

Przeglądy techniczne są chcąc nie chcąc nieodłącznym elementem posiadania auta. Bez corocznego sprawdzenia stanu technicznego pojazdu przez diagnostę samochód nie otrzyma odpowiedniego pozwolenia na jazdę. Oznacza to, że odhaczenie regularnego badania jest obowiązkowe. Nie oznacza to jednak, iż tylko wtedy możemy skusić się na przegląd pojazdu. Ile kosztuje wykonanie przeglądu w ASO w przypadku marek premium?

Czym jest ASO?

Osoby niezbyt obyte w świecie motoryzacji lub nowi kierowcy, dla których samochody to jeszcze nie chleb powszedni mogą na początku zastanawiać się, czym właściwie jest ASO. Bez wątpienia w pierwszej chwili do głowy mogą nie przyjść nam żadne skojarzenia dotyczące tego skrótu. Odpowiedź na pytanie, czym właściwie jest ASO i czym dokładnie się zajmuje jest jednak stosunkowo łatwa i prosta do wytłumaczenia.

ASO to nic innego jak autoryzowany przez producenta bądź dystrybutora warsztat. Skrót ASO można rozwinąć jako Autoryzowana Stacja Obsługi. Oznacza to, iż dany warsztat posiada potwierdzenie producenta i można w nim wykonywać naprawy danych modeli i działający przy salonie danej marki. Pracownicy takich zakładów są wyszkoleni pod naprawę pojazdów od konkretnych producentów, dzięki czemu znają je jak własną kieszeń.

Kolejnym ważnym atutem serwisów ASO jest korzystanie z oficjalnych i oryginalnych części. Jeżeli chodzi o samochody osobowe naprawiane w ASO, nie ma tutaj mowy o stosowaniu zamienników, chyba że wystąpi nagła, nieprzewidziana wcześniej sytuacja. Serwisów ASO możemy również używać do kontroli stanu technicznego naszego auta, nawet jeżeli nie wychwycimy żadnej poważniejszej usterki. Dzięki temu zawsze będziemy mieli stuprocentową pewność, iż nasz samochód jest w idealnej kondycji.

ceny aut

Dlaczego ASO jest takie drogie?

Wykwalifikowani mechanicy, oryginalne części, działanie przy salonach – to wszystko brzmi naprawdę wspaniale, lecz bynajmniej nie tanio. Tak rzeczywiście jest – sporym minusem warsztatów ASO są koszty, jakie należy uiścić za wizytę i dane usługi.

Bez wątpienia wysokie ceny posiadają solidna argumentację. O auto koniec końców dbają wykwalifikowani specjaliści, którzy bez większego problemu będą w stanie sprostać każdemu problemowi i poradzić sobie z nim w szybkim tempie. Dla wielu osób jednak ceny nawet dwukrotnie wyższe niż u nieautoryzowanych mechaników są dość odstraszające i… temu również nie ma co się dziwić.

Ogromne ceny napraw marek premium w ASO

Nie ma co ukrywać – auta osobowe od niektórych producentów posiadają większy prestiż niż inne. Chodzi tutaj o wszelkie marki premium, jak Mercedes, Audi, BMW, Lexus czy Volvo. Serwisowanie takich aut zawsze nie należy do rzeczy najtańszych, a co dopiero, gdy weźmiemy pod lupę warsztaty ASO? W 2021 roku średni koszt naprawy samochodów marki Audi wyniósł 741 złotych, zaś w przypadku BMW – 724 złote. Te dwie marki niechlubnie wyróżniają się na tle konkurencji. Warto również dodać, iż jest to tylko średni koszt naprawy,. Mając na uwadze fakt, iż często autoryzowany przegląd potrafi kosztować nawet koło tysiąca złotych, ceny takiego badania w przypadku marek premium grubo przekraczają granicę czterech zer.

5/5 - (1 vote)