Czy warto kupić samochód z LPG przy rosnących cenach gazu?

lpg

Aktualnie sytuacja na rynku paliwowym wcale nie zachęca do jazdy autem. Paliwa drożeją na potęgę, a obniżka cen, która weszła w życie pod koniec 2021 roku to marny bandaż na naprawdę sporą ranę. Najdroższy od lat gaz sprawia, iż wiele osób zaczyna zastanawiać się nad sensownością jazdy właśnie na LPG. Czy rzeczywiście aktualnie lepiej przerzucić się na benzynę bądź diesla, a auta z napędem na gaz jak najszybciej się pozbyć?

Ceny LPG – nie tylko inflacja

Pandemia koronawirusa jest jednym z najważniejszych powodów, przez które na całym świecie zmagamy się z kryzysem gospodarczym. Inflacja rośnie bardzo szybko i w Polsce przekroczyła ona już pułap 8 procent, co jest już stanem co najmniej alarmującym. Zapotrzebowanie na gaz oraz ogólnoświatowa inflacja sprawia zaś, iż ceny tego surowca są aktualnie coraz większe. W Polsce jednak to paliwo jest wyjątkowo drogie. Dlaczego?

W tym momencie na jaw wychodzi, jak ogromną część ceny jakiegokolwiek paliwa stanowią podatki. VAT, akcyza, podatek detaliczny – to wszystko składa się w całość, a rolę podatków w formowaniu się cen mogliśmy już zobaczyć na własne oczy. Wejście w życie tarczy antyinflacyjnej sprawiło, iż podatki zostały obniżone, co sprawiło, że ceny paliw spadły o około 30-40 groszy. Jest to naprawdę duża różnica w przeliczeniu na pełny bak.

Proporcje są naprawdę ważne

Patrząc na drożejący gaz wielu kierowców zastanawia się, czy na pewno jest to aktualnie najlepsze paliwo do napędzania takich pojazdów, jak samochody osobowe. LPG zawsze przeważało nad olejem napędowym czy benzyną właśnie stosunkowo niską ceną. W momencie, gdy ceny wzrosły aż do pułapu 3,30-3,40 złotych za litr LPG – aktualnie te ceny wynoszą 3,05-3,15 złotych za litr – można było powątpiewać w opłacalność gazu. W porównaniu do benzyny LPG jest jednak aktualnie… jeszcze bardziej opłacalne.

Odnośnikiem opłacalności gazu nie powinna być wyłącznie jego cena, a raczej stosunek jego ceny do ceny innych paliw. Mając na uwadze fakt, iż za diesla i benzynę musimy teraz płacić około 5,70-5,80 złotych za litr, procentowo LPG nadal prezentuje się naprawdę korzystnie. Za pomocą gazu nadal będziemy jeździć taniej i jest to fakt.

Dodatkowo w niedługim czasie wprowadzona ma zostać obniżka podatku VAT na wszystkie paliwa – z 23 na 8 procent. Oznacza to, iż prawdopodobnie ceny gazu wrócą do pułapu rzędu 2,40-2,50 złotych za litr.

Auto na LPG jeszcze się przyda!

Analizując więc tendencje rynkowe, stosunek ceny LPG do benzyny i oleju napędowego, a także nachodzące zmiany, można powiedzieć jedno – auta osobowe na gaz wcale nie muszą nas odstraszać. Wbrew obiegowej opinii, według której samochód na gaz aktualnie jest kompletnie nieopłacalny z uwagi na wysokie ceny, wcale tak nie jest. Dlaczego? Bo równocześnie rosną ceny benzyny i oleju napędowego! Pod znakiem zapytania można zaś postawić sens montowania aktualnie w swoim aucie instalacji LPG. W obliczu rosnących kosztów za części oraz usługi mechaniczne, przystosowywanie naszego silnika do współpracy z gazem co prawda powinno nam się zwrócić, ale w o wiele dłuższym czasie niż zazwyczaj. Samochody na gaz jednak nadal mają rację bytu.

5/5 - (1 vote)